jak vychovat psa?
Pár povelů pro hezký život se psem
Každý pes, i ten nejmenší, by měl ovládat několik základních povelů. Proč? Některé povely jsou nutné pro klidné soužití ve vašem domě nebo paneláku, jiné mohou pejskovi dokonce zachránit život. Nemluvím teď o povelech jen pro velká plemena, ale opravdu o povelech "pro život", jak je mnoho z nás používá (v různých obměnách) doma, při komunikaci se svými psy. Tento článek neberte jako návod profesionální cvičitelky, ale jako léty odzkoušený typ, co je dobré pejska naučit, aby se vám s ním dobře žilo, a na druhou stranu, aby on znal své hranice a věděl, co od něj žádáte.
Základy poslušného psa
Správná výchova psa je základním
předpokladem pro úspěšný výcvik. Je jednodušší vychovávat štěně, ale
pokud máme dospělého psa, není to ještě žádná tragédie. Při výchově i
výcviku jsou nesmírně důležité trpělivost a důslednost, s těmi
dosáhneme u psa čehokoliv. Pokud se rozhodneme, že např. pes nebude
smět do ložnice, tak ho tam prostě nepustíme. Pokud ho tam jednou
pustíme, nemůžeme se divit, že tam příště půjde sám. Trpělivost je
důležitá proto, že každému psovi trvá jinak dlouho, než se naučí určitá
pravidla. Některému psovi stačí čtyři opakování, některý potřebuje
dvacet.
Psovod si musí dávat dobrý pozor, aby se nenechal ovládnout emocemi;
pokud má špatnou náladu, tak raději nebude cvičit vůbec. Při výchově i
výcviku je důležitá pochvala, přitom málokterý začínající psovod umí
psa pochválit. Nestačí jenom bezbarvým hlasem říct "Hodný…", zejména ze
začátku a při složitějších cvicích musí radost vyzařovat ze psovoda
celého, musíme přímo jásat "Ták je hodný Art, ták je hodný Artíček, ty
jsi šikovný pejsek!". Psa přitom hladíme, škrábeme nebo lehce
poplácáváme; stále jej však držíme v požadované poloze. Zároveň s
pochvalou psovi dáme pamlsek - kousek piškotu, kostičku sýra, výjimečně
třeba kousek párku (pozor, uzenina určitě není pro psa vhodná ve
větších dávkách) nebo kousek syrového nebo vařeného masa, také granule,
ale ty většinou nejsou moc oblíbené. Běžně se používají piškoty,
"oblíbenější" pamlsky si psovod většinou nechává na složitější cviky
jako lepší odměnu. Pamlsky by měly být malé, nemají psa zasytit, jenom
povzbudit jeho chuťové buňky; když u německého ovčáka použijeme celý
piškot, malému knírači jej klidně nalámeme na čtvrtiny.
S trestem šetříme, nikdy netrestáme psa např. po návratu z práce za to, že když jsme nebyli doma, roztrhal koberec; v takovém případě pes nepochopí, za co je trestán, ale ztratí ke psovodovi důvěru. Pokud chceme psa potrestat (a někdy to je nutné), můžeme tak učinit pouze pokud jej přistihneme při činu. Psa nebijeme, rukou ani vodítkem, velkého psa to stejně nebolí a malému bychom mohli ublížit; pes by se pak začal bát naší ruky i kdybychom jej chtěli pohladit. Většinou stačí zvýšit hlas a použít přísné a káravé intonace; v nejhorším případě můžeme psa uchopit za kůži za krkem a mírně vytahat - takovým způsobem trestá fena štěňata. Pokud není naše postavení vůči psovi jisté a pes se nás pokouší neuposlechnout, nezbývá nám nic jiného, než uchopit psa za kůži za krkem a neúprosně přitisknout k zemi - je to bezbolestný a ve smečce přirozený způsob podřízení si jedince. Pokud toto uděláme a pes na nás vrčí, rozhodně nepovolíme, dokud vrčet nepřestane. Uvědomme si však, že pes nás někdy třeba neposlechne ze strachu, potom žádný trest nepomůže, musíme se uklidnit a promluvit na psa laskavým hlasem; budete překvapeni, že to zabírá.
Ještě než se vydáme poprvé na cvičák, měli bychom se psem zvládnout několik základních věcí. První je reakce na jméno. Kdykoliv budeme psa krmit nebo provádět činnosti, které mu jsou příjemné, oslovíme jej "Arte!", pokud zareaguje, tím více jej pochválíme. Pokud si nás nevšímá, zatleskáme nebo jeho pozornost přilákáme jinak, a pochválíme. Můžeme jej také naučit, že po oslovení "Arte!" bude následovat pomlsek, takže k nám pes po oslovení bude přibíhat - to by byl základ přivolání.
Další věc je návyk na obojek, vodítko a náhubek. Obojek je nejvhodnější kožený nebo nylonový, určitě hladký a nestahovací; musí být tak velký, aby jej pes nepřetáhl přes hlavu, zároveň se mezi něj a krk musí vejít alespoň tři prsty. Pokud musíme používat stahovací hladký řetízek při výcviku bude zapnutý tak, aby se nestahoval! Vodítko na cvičák je potřeba krátké - tak do 2 m, může být i propínací. Používají se vodítka kožená, dnes už častěji nylonová, a to jak plochá, tak i kulatá. Není vhodný řetěz, protože se psovodovi špatně drží. Náhubky jsou kovové, plastové a kožené; přes uzavřené kožené se psům v létě špatně dýchá, kovové mohou být dost těžké, plastové málo vydrží a rovněž málo větrají. U veškeré výstroje vybíráme takovou velikost, aby odpovídala našemu psovi; v ideálním případě ji na psa v obchodě vyzkoušíme.
Další důležitou věcí je socializace psa, tzn. návyk na ostatní psy, což je ovšem většinou záležitostí až cvičáku. Pokud víme, že náš pes není stoprocentně klidný, pozorně jej celou dobu sledujeme. Pokud se náhodou s někým serve, na nic nečekáme a odtrhneme jej. POZOR! Mezi peroucí se psy nestrkáme ruce, ani když mají náhubky! Popadneme první nohu nebo ocas, nesnažíme se chytat psa za obojek! Pokud máme velkého psa, budeme ohleduplní k těm malým a nenecháme svého ovčáka, aby malého pudlíka zatloukal náhubkem do země. Pro malé psy je často velmi traumatizující, když za nimi neustále chodí velký pes a doráží na ně. Uvědomme si, že malý pes je velmi křehké stvoření, a zejména mladí velcí psi si svou sílu prostě neuvědomují. Stejně tak platí, že nenecháme svého psa, aby neustále obtěžoval přítomné fenečky. Rovněž není vhodné, abychom na cvičáku dávali pamlsky cizím psům, aniž bychom se předtím dovolili jejich majitele.
Problémy dělají reakce psa na neznámé věci: jízda autobusem, projíždějící vlak, výstřel, prásknutí dveří. Když se s tímto pes setká poprvé, může být vyděšený. Na psovodovi je, aby nedal najevo strach ani tím, že psa vezme do náruče; musí se tvářit, že nic neslyšel, že to je úplně běžné. Pes potom vycítí, že psovod si je v této situaci jistý, a uklidní se. Pokud byla první reakce psa bázlivá, několikrát podobnou situaci cíleně navodíme, třeba práskneme dveřmi, začneme čas od času jezdit autobusem a podobně, a schválně se budeme chovat lhostejně, aby si zvyknul.
Samozřejmostí je správná péče o psa. K tomu patří pravidelné očkování, odčervování, péče o srst, uši a oči, zuby, tlapky; s tím nám poradí veterinář. Platí, že jenom zdravý pes je schopný podávat vrcholové výkony. Zvolíme také vhodný druh krmiva; pokud nemáme čas na vaření vyvážené stravy, používáme krmivo kompletní - pro štěňata, dospělé psy s nízkou nebo vysokou zátěží, staré psy. S tím nám zase poradí obchodě s krmivy, ale rozhodně se vyhneme nejlevnější značce.
Proč Vás pes neposlouchá "na slovo" ??
V hodně dávných dobách žila zvířata a lidé v takové pospolitosti, že oba živočišné druhy měly - každé ve svém teritoriu - stejná práva. Dnes mají zvířata, bohužel, poměrně malou šanci na přežití, pokud jim člověk nevěnuje patřičnou péči. Stále více zvířat je nuceno sdílet s námi v našich domácnostech společný život. Vnucujeme jim své zásady i svůj způsob myšlení. Přitom se tyto "menší bratry", které považujeme za své přátelé, vůbec nesnažíme pochopit, nebereme v úvahu, že oni mají svůj vlastní jazyk, svůj specifický způsob komunikování mezi sebou i s obklopujícím je světem.
Dnešní civilizace nás lidi zcela "zvrátila". Alespoň pokud jde o oblast otevřeného projevu svých citů. Veřejně projevovat pozitivní pocity to ještě je - do jisté míry - dovoleno, ovšem negativní emoce musí tzv. kulturní člověk ukrýt hluboce do svého nitra, neboť jinak budeme považováni za hrubce, nezdvořilce nebo sprosťáka. Proto svoji pravou tvář ukrýváme pod pěknými slovy a falešným úsměvem. Naši malí domácí přátelé, především psi, jsou v tomto směru mnohem poctivější, neboť ke komunikaci mezi sebou i s námi využívají velice dokonale rozvinutou "řeč těla". Jsou citliví na nejdrobnější gesta, změny pozice, mrknutí oka, zabarvení hlasu, na nálady apod. a v této oblasti projevů se člověk už nedokáže tak dokonale přetvařovat.
Pes hovoří také ocasem
Psi využívají ke komunikaci celou škálu štěkavých zvuků, vytí, vrčení a někdy i kňourání jako kočka. Mnohem výraznější než zvuk, je však u nich vyvinuta komunikace tělem. Pro nás je to slovník velice komplikovaný, ale psi nemají žádné problémy s tímto způsobem dorozumívání. Horší už je to tehdy, chtějí-li něco sdělit člověkovi.
V lidech navíc panují i mnohá mylná přesvědčení pokud jde o pohyby těla našich domácích zvířat. Tak například se všeobecně předpokládá, že mávání ocasem u kocourů znamená, že je zvíře ve špatné náladě, naopak pes, že je spokojený. Ve skutečnosti malý pohyb konečku ohonu (jak u psů, tak i u koček) znamená nejistotu zvířete. Rozmáchlé mávání celého ocasu až nad hřbet zase vyjadřuje sebejistotu a varování, zvíře jakoby říkalo: "Varuji tě, dej si na mně pozor, mohu na tebe i zaútočit!"
Vedle mluvy těla jsou zvířata - především ta, která žijí s námi ve společné domácnosti - schopna vnímat naše myšlenky. Tuto teorii prosazují především léčitelé zvířat, kteří umí se svými malými pacienty "hovořit" na úrovni myšlenek a představ. Správnost této teorie můžeme sami pozorovat velice často.
Komunikace pomocí myšlenek a představ
Téměř denně můžeme být svědky nebo i účastníky obvyklé scény. Pán je se svým pejskem na procházce. Chce se už vrátit domů, volá na svého malého kamaráda, ale ten nemá zájem a vesele si dál pobíhá. Pán je už vzteklý, neboť spěchá domů a také mu vadí, že před zraky dalších sousedů ho jeho mazlíček zcela ignoruje. Volá na něco sice milými slovy, ovšem pes velice dobře vnímá, co pán cítí, a tím spíše ho odmítne poslechnout.
Jiná častá situace jsou pocity vnímané domácím zvířetem, které nasměrováváme vůči další osobě. Stane se, že zvoní zvonek, pán se svým psem jde otevřít a za dveřmi stojí nesympatická tchýně, která bez ohlášení přišla na návštěvu, přesněji řečeno na kontrolu. Muž by ji nejraději uškrtil a v myšlenkách k ní vysílá ta nejhorší slova. Ve skutečnosti říká, jaká to milá návštěva a zve "milou maminku" dále. Ve chvíli, kdy žena překročí práh bytu, jinak mírumilovný pejsek, jí skočí na nohu a zakousne se do lýtka. Naštěstí přes kalhoty, takže to odnesla jen natržená látka. Zeť se v první chvíli vyděsí a ihned se oboří na psa, kterému začne spílat, jak že se to chová k tak milé návštěvě.
Pes ale velice dobře vnímá skryté myšlenky svého pána, které zní nějak tak: "Hodný pejsek, dobře jsi udělal, že jsi tu čarodějnici vystrašil, snad už k nám nebude tak často chodit!"
Je možné, že pán i svým tělem dal najevo pocity, které se ho zmocnily, jakmile na prahu dveří uviděl nesympatickou tchýni. Ale více pravděpodobná je skutečnost, že ono domácí zvíře velice dokonale vnímalo myšlenky a pocity svého pána, když vlastně jeho slovům vůbec nerozumělo. A tyto lidské pohnutky byly pro něho jasným pokynem, jak se má zachovat vůči vetřelci - nežádoucí návštěvě. Zachoval se přesně podle přání svého pána.
Máme-li doma nějakého zvířecího miláčka, měli bychom si dávat pozor na své myšlenky, nejen v kontaktu s dalšími osobami, návštěvou, ale i ve vztahu k rozličným událostem či věcem. Pes či kočka nás dobře "slyší" a je-li to zvíře oddané, také vždy poslechne!
Kdo je tu šéfem?!
Myšlení našich zvířecích domácích mazlíčků je poněkud jiné než naše lidské. Pejsek nebo kočička může silně přilnout a podřídit se i k tomu členu domácnosti, který mu neprokazuje žádné materiální služby - nestará se o jeho žrádlo, nechodí s ním na procházky. A přitom "hloupé zvíře" svého "chlebodárce" vůbec nerespektuje, naopak je oddáno úplně někomu jinému v daném rodinném kruhu, někomu, kdo si to z našeho pohledu vůbec nezaslouží. Jak tedy zdomácnělé zvíře uvažuje?
Chceme-li si právě teď pořídit nějakého toho zvířecího přítele, měli bychom rozlišovat mezi jednotlivými rasami a znát jejich typický charakter. Nejde jen o to, jak se nám pes na pohled líbí, ale k jakému účelu bylo to které plemeno vyšlechtěno. Některé rasy byly po celé věky vedeny k tomu, aby byly silné, a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Takový pes pak má tendenci projevovat svoji nadřazenost a není ochoten se jen tak někomu podřídit a poslouchat ho. Při výběru psa z větší nabídky bychom také neměli okamžitě přijat toho, který k nám přiběhne jako první. Můžeme se sice domnívat, že to bude ta nejlepší volba, neboť zvíře si nás samo - díky svému dokonalému instinktu - vybralo. Je to možné, ovšem ono si vás vybralo proto, aby to vyhovovalo především jemu. Například tehdy, pokud již předem dokázalo vycítit, že jste ten typ, se kterým bude moci on, pán Pes, manipulovat. A v tomto případě ani nezáleží na tom, zda je to německý vlčák nebo malý pinč. Tímto způsobem si totiž kupujete šéfa, jenž vás bude po mnoho let "řídit".
Neuděláme dobře ani tehdy, když si do domácího prostředí vybereme pejska na první pohled slabého, který se dostává k misce až mezi posledními. Psychicky slabý pes, kterému v "lidském stádu" dáme určitá privilegia, začne pak prožívat drama. On totiž ví, že s vymoženostmi souvisí i povinnosti, které on není ochoten převzít na sebe, ale které přijat musí, neboť tak mu káže jeho instinkt.
Pes, který má ze všeho strach, potřebuje silného pána - vůdce, na kterého se může plně spolehnout. Pak je naše zvířátko šťastné a spokojené. Jestliže takového pána nemá, cítí se ztracené, je neurotické a začne i útočit. V podstatě tak činí už předem z obav a ze strachu. Takové počínání pak není dost dobře možné ovládat.
Hned od počátku, když si pořídíme malé štěně, je potřeba dát mu jasně na vědomí "kdo je tady pánem". Nedělá se to fyzickým násilím ani křikem, postačí důslednost a přesně stanovené požadavky. A co je důležité - slova a myšlenky musí být vždy v souladu! Lidé psychicky silní mohou svého psa i rozmazlovat a on je bude vždy poslouchat, ostatní musí být alespoň velice důslední.