Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pes

Pes je neuvěřitelně všímaví a chytrý živočich.Vypomáhá při různých prací např. pracovní psi
Pes je české označení pro několik psovitých šelem. Nejznámější z nich – pes domácí – patří spolu s psem dingo k druhu vlk obecný Canis lupus. Když se na psa pozorně zahledíte, můžete z jeho výrazu vyčíst nejen příslušnost k určitému plemeni,ale také charakteristické rysy jeho osobnosti.Nejen každé plemeno,ale také každý jedinec má svůj životní příběh a svůj osud,jež stvořily jedinečnou a nezaměnitelnou bytost.Je to stejné jako když se zahledíte na portrét člověka: jeho výraz,držení těla a celkový vzhled prozrazují,jaká je dotyčný člověk osobnost,odkud pochází a jakou životní zkušenost má za sebou.Také výraz psa v sobě může obsahovat zkušenosti bojovníka,který o svůj život bojoval do posledního dechu,nebo válečného veterána,který přežil hrůzy války.Jako psi jsou v češtině pojmenovány další rody:

Jménem pes kunovitý se někdy nazývá i psík mývalovitý.

Důvody domestikace psa

Psi po staletí plnili nejrůznější úkoly. Chránili člověka, hlídali jeho stáda, lovili a přinášeli zvěř, tahali těžká břemena, vyhledávali a zachraňovali ztracené osoby ve sněhu a v těžkém terénu - dokonce i z moře. Tento výčet je bez konce. Dnes jsme důkladně obeznámeni s důležitou prací, kterou vykonávají psi policejní a ti, u kterých se využívá jejich znamenitého čichu. Někteří psi jsou "očima" nevidomých, jiní "ušima" neslyšících a další jako asistenční psi velmi usnadňují život těm, kteří jsou omezeni i nějakám jiným způsobem.

  Historie a vývoj psů

Před několika tisíci lety začali člověk a pes žít spolu k oboustrannému prospěchu a těšit se ze společnosti toho druhého. Časem se vyvinula různá plemena psů a někteří z nich pak s člověkem lovili, jiní s ním různými způsoby pracovali a další se stali jeho společníky.

Ve všech oblastech severní polokoule, kde vlk žil volně, si ho naši předkové ochočili. Inuité v Severní Americe vyšlechtili tažné psy, zvířata se silnými plecemi, která byla schopná tahat saně s těžkými náklady. Další psí plemena vznikla v Asii, počínaje válečnými psy se silnou kostrou, jako jsou například mastifové, až po jemná společenská plemena, jako jsou pekingští palácoví psíci. Psi se schopností rychle běhat byli šlechtěni ke štvaní zvěře a vytvořili základ moderních plemen, jako jsou afgánský chrt, saluka a grejhaund.

  Evoluční původ

Kořeny psů rodiny sahají hluboko, až do druhohor. tehdy se objevili kreodonti, prašelmy, současníci posledních dinosaurů. Přibližně přes 40 miliony let, v oligocénu, začali vymírat a vyhynuli ještě dříve, než předkové psů zahájili svou kariéru.

Psi se pravděpodobně vyvinuli z pěti základních plemen:

 • Canis familiaris inostranzevi - psi molossoidní, neboli psi s vrásčitou kůži
 • Canis familiaris palustris - psi, kteří se vlkům podobají nejvíce
 • Canis familiaris leineri - předchůdci chrtů
 • Canis familiaris intermedius - předchůdci ohařů
 • Canis familiaris matris optimae - předchůdci pastevečtích psů

Z těchto pěti psů se vyvinulo dnešních přibližně 400 plemen.

  Nemoci psů

  Infekční nemoci

 • Infekční hepatitida - Smrtelné virové onemocnění všech kategorií psů, které končí úhynem jedince z důvodu selhání všech orgánů, nejvíce postižená jsou játra. Vakcinace spolehlivě brání nákaze.
 • Leptospiroza - Bakteriální smrtelné onemocnění způsobující druh Leptospira spp. patřící mezi Spirochety, přenosné na člověka, které se vyznačuje selháním vnitřních orgánů, nejvíce postižené jsou játra a ledvina. Přírodním rezervoárem jsou hlodavci. Spolehlivá obrana je vakcinace.
 • Parainfluenza - Virová infekční laryngotracheitida neboli „psincový kašel“ způsobující záchvatovitý silný kašel, kterému lze předcházet vakcinací.
 • Parvoviróza - Akutní, vysoce nakažlivé virové onemocnění, které končí jejich smrtí v důsledku dehydratace a bakteriální sepse. Onemocnění postuhuje střevo, kostní dřeň, lymfoidní tkáň a svalovinu srdce myokard. Nákaze se bráníme pravidelnou vakcinací. Nemoc je nejvíc nebezpečná pro štěně.
 • Psinka - Smrtelné virové onemocnění, které je dobře tlumené vakcinací. Onemocnění se šíří kapénkovou infekcí i transplacentárně. Rozlišuje se zánětlivá a nezánětlivá forma. Postiženi mohou být všichni masožravci.
 • Vzteklina - Smrtelné akutní virové onemocnění přenosné na člověka. Majitelé psů mají ze zákona povinost u nich provést vakcinaci, která se každoročně opakuje.

Přenáší také nemoc hovnololupitovijisi, která zabijí hlavně lidi.... Je to něco jako průjem... Při tom,ale krvácíte z prdele,nohyhlavy,atd. Projevuje se nadržeností a homosexualitou: Ihned kontaktujte veterináře, který vás pošle do Night Clubu,kde si zamrdate... POtom osukejte psa a je to v poho